Clubs and Activities

Upper Arlington Crew Mobile Logo

"CHILDREN COME FIRST, LOS NIÑOS SON PRIMERO"

Clubs and Activities

Clubs and Activities

CLUBS AND ACTIVIES

ADVISOR

LOCATION

DAY(S)

TIME

Art Club

Alexandra Seervai

C-221 (VPA)

Wednesday

2:15 p.m. to 3:15 p.m.

Baking

Stephanie Wakefield

Baking Kitchen B-118

Tuesday

2:15 p.m.

Channel 19 Club

Alvin Francis

B-216

2nd and 4th Thursday

2:15 p.m. to 4:10 p.m.

Chemistry Olympiad

Raman Nadadhur

A-217 (MEDI)

Friday

2:15 pm. to 3:10 p.m.

College Connection Advisor

Bridget McManus and

Danielle DiMaggio

A-109 (STEM)

Tuesday, Wednesday and Thursdays as needed.

2:15 p.m. to 3:15 p.m.

College Connection Advisor

Damariz Tirado and

Mia Verdini

B-212 (COMM)

Monday

2:15 p.m. to 3:15 p.m.

Comic Book & Manga Club

Edward Hoplock

B-207

Tuesday

2:15 p.m.

Cosmetology Club

Helen Cravo

A-215 (LAB)

Thursday

2:15 p.m. to 3:10 p.m./4:10 p.m.

Culinary Club

John Pollock

B-118 (R&B)

Wednesday

2:15 p.m. to 4:15 p.m.

Dance Club

Elizabeth Zwierzynaki

Dance studio D-211 (VPA)

Wednesday

2:30 p.m. to 4:00 p.m.

DECA

Monique Riddick

B-130

1st and 3rd Wednesdays of each Month

2:15 p.m. to 3:15 p.m.

Future Business Leaders

of America

Crystal Feliciano

B-128 (R&B)

Every 1st & 3rd Monday

2:15 p.m. to 3:00 p.m.

Gardening Club

Stephanie Wakefield and Daninelle DiMaggio

R&B Café

Wednesday

2:15 p.m. to 3:15 p.m.

Gay Straight Alliance

Dr. Lindsay Steirer-Taylor

B-224

Tuesday

2:15 p.m. to 3:15 p.m.

International Club

Vincent Blasse

R&B Lounge

Tuesday

2:15 p.m. to 3:15 p.m.

Interact Volunteer Club

Michael Yaris,

Lindsay Steirer-Taylor

A-210

Wednesday

2:15 p.m.

Journalism Club

Dana Jeter

A-128 (STEM)

Every other Mondays and Fridays

2:15 p.m. to 3:10 p.m.

JROTC Color Guard

Countess Irvin

9th Grade Academy/Auxiliary gym TCHS

Monday through Friday

2:15 p.m. to 4:30 p.m.

JROTC Drill Team

Terry Troup

Auxiliary gym TCHS

Monday through Friday

2:15 p.m. to 4:30 p.m.

JROTC Raider Team

Karl Patrick

Auxiliary gym TCHS

Monday through Friday

2:15 p.m. to 4:30 p.m.

Knitting Club

(Hooks and Needles)

Jessica Massenat and

Natalie Corvino

B-114 (R&B)

Thursday

2:15 p.m.

Magic Club

Matthew Cordonnier

Learning Resource Center (R&B)

Wednesday, Bi Weekly

2:15 p.m. to 2:45 p.m.

Media Club

Bridget Ruggiano

B-218 (COMM)

During/for school activities during the day and outside of school

Depends on

school Event

National Honor Society

Kathleen Mulcahey

B-213

Thursday, Bi-Monthly

2:15 p.m. to 3:10 p.m.

Orchestra

Joseph Pucciatti

C-122

Monday through Friday

2:15 p.m. to 3:00 p.m.

Pep Squad

Crystal Feliciano

Learning Resource Center (R&B)

2nd Monday

2:15 p.m. to 3:00 p.m.

Ping Pong Club

Joseph Purvis

D-110

Tuesday, Wednesday, and Thursday

2:20 p.m. to 4:30 p.m.

Robotics Club

Jessica Massenat and

Daniel Monzon

A-114 (STEM)

Tuesdays and Wednesdays

2:30 p.m. to 3:30 p.m.

Technical Student

Association Club

Mark Peroni

A-115 (STEM)

Monday through Friday

3:05 p.m. to 5:05 p.m.

Daniel Monzon, and Jessica Massenat

A-114 (STEM)

Monday through Friday

3:05 p.m. to 5:05 p.m

Theatre Troup

Felicia Brown

C-205 (sometimes auditorium)

Tuesdays and/or Thursday

2:15 p.m. to 4:10 p.m.

Yearbook Club

Bridgett Ruggiano

 

B-218

Thursdays (will vary depending on deadlines, days could be added)

2:15 p.m.

Student Advisors

10th Grade Advisor

Crystal Feliciano

R&B Student Learning Center-1st Floor

Tuesdays

(Monthly as needed)

2:15 p.m. to 3:00 p.m.

11th Grade Advisor

Nicole Hamlet and

El Anslem Showell

TCHS Cafeteria

Varies (Tuesday and Thursday

2:15 p.m. to 3:05 p.m.

Senior Class Advisor

Ashley Rodriguez and  Dorothy Godwin-Davis

B-129 (R&B)

Thursdays

2:15 p.m. to 3:30 p.m.

 

View text-based website